Techniky na tvorbu obrazov

Úvod Inšpirácie , Rady a Informácie Techniky na tvorbu obrazov

Olejomaľba - olejové farby : 

“Kráľovská maliarska technika” používaná od 15. storočia. Olejom je maľovaná väčšina najznámejších umeleckých diel - klasické renesančné a barokové diela (Leonardova Gioconda, Raffaelove Madony, Rembrantove maľby s povestným temnosvitom a mnohé ďalšie) ale aj pôsobivé farebné nálady impresionistov 20. storočia. Vzhľadom na jej dlhú históriu je v olejomaľbe veľmi detailne rozpracovaná technika, ktorá umožňuje vytvárať dokonalú a precíznu maľbu. Farby sa riedia olejom a terpentínom  a nanášajú sa buď vo viacerých vrstvách, ktoré musia preschnúť (klasická vrstvená olejomaľba) alebo naraz (maľba alla prima). Keďže jej špecifikom je veľmi pozvoľné schnutie farieb, umožňuje zároveň dlhšie dopracovávanie, hľadanie výsledného tvaru a farebnosti motívu a z tohto pohľadu patrí medzi veľmi obľúbené výtvarné techniky.

 

Maľba Akrylom - akrylové farby :

Maľba akrylom je jedna z najmladších maliarskych techník - akrylové farby sa v umení začali využívať až v 30. rokoch 20. storočia ale odvtedy sa pre svoju univerzálnosť stihli stať veľmi obľúbenými. Akryl má žiarivé farby, je riediteľný vodou, ale po uschnutí vodostály, rýchlo schne a pružnosť tejto farby zároveň umožňuje nanášanie hrubých vrstiev bez rizika popraskania. Akrylom možno vyčariť jemné “vodové” maľby podobné akvarelu, experimentálne dynamické abstraktné kompozície, či pastózne maľby s využitím štruktúr, otláčania a kolážovania rôznych materiálov. Počas aktivít živých ateliérov zameraných na maľbu akrylom si okrem klasickej maľby akrylom môžete vyskúšať aj prácu s niektorými z množstva rôznych efektových pást a gélov, ktoré upravujú vlastnosti farieb - menia ich konzistenciu, pridávajú im metalické efekty, lesk, mat, či najrôznejšie štruktúry.

 

Maľba Akvarelom - akvarelové farby :

Akvarelová maľba je v princípe maľbou vodovými farbami. Od tej, ktorú väčšina z nás pozná zo školských lavíc, sa však zásadne odlišuje kvalitou použitých materiálov - akvarelové farby v umeleckej kvalite, špeciálne akvarelové papiere a vhodné štetce nám poskytujú ďaleko širšie výrazové možnosti. Akvarelová maľba sa vyznačuje charakteristickou ľahkosťou, vzdušnosťou, jemnosťou odtieňov a špecifickými efektmi, ktoré vznikajú použitím vody. Počas aktivít živých ateliérov zameraných na maľbu akvarelom máte možnosť zoznámiť sa s rôznymi technikami akvarelovej maľby - do mokrého či suchého podkladu, maľbu pomocou vrstvenia, rozmývania a podobne.

 

Maľba Pastelom - suchý a olejový pastel :

Na rozdiel od väčšiny ostatných maliarskych techník, pri ktorých sa na nanášanie a rozmaľovávanie farby využíva štetec či špachtľa, používame pri tejto suchej maliarskej technike roztieranie priamo prstami; aj táto bezprostrednosť je jedným z dôvodov širokej obľúbenosti pastelu (suchý pastel sa podobá na farebné kriedy). Pastel je podobne ako kresba vhodný na štúdie zátiší, kvetov, portrétov, krajiny ale rovnako aj na vyjadrenie farebných nálad, či abstraktných kompozícií. Jeho špecifikom je tiež jednoduché kombinovanie mäkko roztretých plôch, ktoré pôsobia ako maľba, s kresebnými líniami.

 

Grafické techniky - monotypia, linoryt :

Pod pojmom grafické techniky (alebo voľná grafika) rozumieme výtvarný postup, ktorý umožňuje ručným spracovaním z originálnej matrice vytvoriť obmedzený počet relatívne verných odtlačkov, ktoré sú všetky považované za originál. Medzi najznámejšie grafické (tlačové) techniky patria napr. suchá ihla, lept, mezzotinta (tlač z hĺbky), litografia (tlač z plochy), či drevorez (tlač z výšky). V živých ateliéroch si môžete vyskúšať niektoré grafické techniky, ako napríklad linoryt alebo monotypia. Pri linoryte sa kresba vyrýva špeciálnym nožom či dlátkami s rôznym profilom do kusu linolea. Na hotovú kresbu nanášame valčekom tlačiarenskú farbu a otláčame na papier. Kontrastom čiernych a bielych línií a plôch vzniká typický expresívny výraz tejto grafickej techniky. S obľubou sa využíva aj na menšie úžitkové dielka ako pozdravy, novoročenky či exlibrisy. Monotypiu radíme tiež medzi tlačové techniky, umožňuje však vytvoriť iba jeden originálny odtlačok. Je to viac experimentálna technika, pri ktorej nanášame farbu na sklenenú, kovovú, či plexisklovú platňu a následne otláčame na papier. Vznikajú zaujímavé, viac či menej abstraktné farebné kompozície.

 

Kombinované techniky - rôzne kombinované techniky :

Pod pojmom kombinované techniky rozumieme kombináciu 2 alebo viacerých maliarskych techník, často ide aj o kombináciu maľby a rôznych netradičných či materiálových techník. Kombinovať možno napr. suchý pastel s akvarelom, akryl s olejom (rýchlo schnúca akrylová farba často slúži napr. ako podklad pre olejomaľbu), či kresbu kolorovať rôznymi typmi farieb. Z nespočetných možností materiálových techník spomeňme aspoň niekoľko: papierová koláž, priestorové práce z papiera, drôtu, plechu či prírodných materiálov kombinované s maľbou a podobne.

 

Kresba - pero, ceruzka, uhlík, rudka, farebné pastelky

Kresba je  základom maľby, ale aj klasickým prostriedkom na rýchle zachytenie zaujímavých výtvarných momentov.

Copyright 2015 - 2018 © www.malovaneumenie.sk