Ako správe zvoliť a zavesiť obraz v interiéri?

05.07.2020

Obrazy patria medzi najpopulárnejšie interiérové doplnky. Disponujú schopnosťou priniesť do priestoru novú atmosféru, výrazne ho spestriť a zaplniť doposiaľ prázdnym dojmom pôsobiace steny. Ako teda obrazy zavesiť a rozmiestniť správne tak, aby oku lahodili a neškodili svojim výzorom interiéru?

Ani príliš veľký, ani príliš malý

Ako prvé je potrebné zvoliť správnu veľkosť obrazu. Mnohí ľudia majú tendenciu kúpiť si jeden obrovský obraz či sériu menších a zavesiť si ich práve na túto stenu. To však môžu spraviť len v tom prípade, ak je obývačka dostatočne veľká a rovnako aj predmetná stena. Ak by ste toto odporúčanie prešvihli, obraz by mohol spôsobiť, že by priestor pôsobil preplnene a opticky vy sa výrazne zmenšil. Berte do úvahy aj to, že deformácia priestoru sa objaví aj v prípade, že je na veľkú stenu zavesený príliš malý obraz. Tu treba mať teda dobrý odhad a zvoliť ideálnu veľkosť obrazu. 

Obrazy na stenu vešajte do výšky očí

Dajte si záležať aj na výške zavesenia obrazu. Tu platí staré známe, dvakrát meraj, a raz rež. V tomto prípade teda zabi klinček do steny. Najčastejšie vyskytujúcou sa chybou s obrazmi v domácnosti je to, že sa zavesia až príliš vysoko. Obrazy by mali mať hlavný motív približne vo výške očí dospelej postavy, preto obraz vešajte vždy dvaja s tým, že jeden človek bude svojim pohľadom z diaľky korigovať výšku zavesenia obrazu.

Farebné pravidlá

Nezabúdajte na vkus a snažte sa obrazy farebne zladiť so stenou či okolitým priestorom. Inšpiráciou pre vás môže byť toto pravidlo - farba obrazu by mala byť v kontraste s farbou steny, avšak farba obrazu by mala mať aj iné dominantné postavenie v okolitom interiéri, napríklad v podobe farby nábytku, koberca či sedacej súpravy.